Our product range includes a wide range of lining foam sheet, expanded polyethylene foam sheet, epe foam sheet, expanding foam bag, epe foam sheets 6x3 and epe foam sheet 36x72x25mm.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Foam Material | EPE Foam |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Application | Furniture |
| Density | 20 kg/m³ |
| Packaging Type | Foam |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Durable and lightweight |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 30 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 25 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Density | 25 Kg/m3 |
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packing |
| Shape | Rectangular |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
| Elongation | 100% |
| Temperature Range | -50 to +70 degree celcius |
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Features | High Durability |
| Packaging Type | Bag |
₹ 140 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Size | 50mtr |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 10mm |
| Emissivity | 0.03 |
| Reflectivity | 97% |
| Width | 1200mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Sheet |
| Material | EPE |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Use For | Sheets |
| Packaging Type | Customized |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Features | Durable and lightweight |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STRAPACK |
| Material | EPE |
| Design Type | Customized |
| Packaging Type | Ring Foam |
₹ 1.35 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kg |
| Size | 8 X 10 Inch |
| Color | White |
| Material | EPE |
| Usage/Application | Packaging For Material |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Features | provide protection |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE Foam |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Features | protecting delicate items |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EPE |
| Brand | STARPACK |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Packaging Type | Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PE |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Packaging Type | Sheet |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Sheet |
| Size | ft |
| Length | m |
| Width | mm |
| Color | White |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | Packaging |
| Packing Type | EPE |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India