We are a leading Manufacturer of e p foam fitment, polyethylene foam bags, black packaging foam fitment, rectangular epe foam fitments, epe foam cutting and anti static epe foam fitments from Rajkot, India.
₹ 486 / Piece Get Latest Price
| Inner Size | mm |
| Foam Density | 20 kg/m3 |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Brand | STARPACK |
| Box Shape | Square |
| Lid Type | With Lid |
| Usage | Glass Items |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Elongation | 90% |
| Thickness | 18mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Material | EPE Foam |
| Thickness | 3 mm |
| Usage | Glass Packing |
| Bag Type | Pouch |
| Closure Type | Open Top |
| Density | 23 kg m3 |
| Usage/Application | Foam Bags |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage/Application | Packaging |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Density Kg Per Cube M | 25 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
| Buoyancy (Fresh Water) | 920 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Foam Density | 20 kg/m3 |
| Shape | Rectangle |
| Wall Thickness | mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Box Shape | Custom Shape |
| Lid Type | With Lid |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE Foam |
| Color | White |
| Density Kg Per Cube M | 25 Kg/m3 |
| Elongation | 90% |
| Country of Origin | Made in India |
| Buoyancy (Fresh Water) | 920 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features :
Applications :
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Size | ft |
| Length | m |
| Width | mm |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Color | White, Black |
| Features | High Durability |
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Inner Size | 100 x 100 x 50 mm |
| Foam Density | 28 kg/m3 |
| Wall Thickness | 40 mm |
| Box Shape | Custom Shape |
| Lid Type | With Lid |
| Usage | Glass Items |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE |
| Density Kg Per Cube M | 35 Kg/m3 |
| Elongation | 90% |
| Packaging Type | Box |
| Buoyancy (Fresh Water) | 930 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2.9 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Sheet Thickness | 10mm |
| Density In Kg Cubic-Meter | 20 Kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 85% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features :
Applications :
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20mm |
| Material | EPE |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Density In Kg Cubic-Meter | 40 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features :
Applications :
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Usage/ Application | Packaging |
| Elongation | 100% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Buoyancy (Fresh Water) | 920 Kg/m3 |
| Density | 40 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7.1 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 50mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 30mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 85% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Density | 30 Kg/m3 |
| Elongation | 85% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Buoyancy (Fresh Water) | 915 Kg/m3 |
Features :
Applications :
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 15mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Square |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 15mm |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE Foam |
| Size | 35 X 72 Inch |
| Density | 32 kg/cubic mtr |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Foam Density | 20 kg/m3 |
| Wall Thickness | mm |
| Box Shape | Custom Shape |
| Lid Type | With Lid |
| Thickness | 50mm |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Density Kg Per Cube M | 25 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Material | EPE |
Minimum order quantity: 100 Piece
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India