Pioneers in the industry, we offer single air bubble heat insulation, backed bubble thermal wrap roll, 2 mm insulation bubble sheet, 2 layer bubbles insulation sheet, shed bubble insulation sheet and 2 mm aluminium bubble wrap insulation sheet from India.
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4mm |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Roof Insulation |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 10mm |
| Emissivity | 0.03 |
| Length | 100 mtr |
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Bubble Size (mm) | 10 mm |
| Color | Silver |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Roof Insulation |
| Bubble Size | 10mm |
| Emissivity | 0.03 |
| Reflection Ratio | 98% |
₹ 2 / Square Feet Get Latest Price
| Roll Width | m |
| Bubble Layer | bubble |
| Thickness | 2mm |
| Brand | STARPACK |
| Foil Side | insulation |
| Usage/Application | Roof Insulation |
| Roll Length | 50 mtr |
| Bubble Diameter | mm |
| Width | 1000mm |
| Reflection Ratio | 98% |
| Emissivity | 0.04 |
| Bubble Size | 10mm |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Material | Aluminium |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 4mm |
| Emissivity | 0.04 |
| Number Of Layers | 2 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Width | 1200mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Reflective | 97% |
| Length | 50 mtr |
₹ 12 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Material | Aluminium Foil |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Steel building |
| Bubble Size | 10mm |
| Emissivity | 0.03 |
| Roll Length | 35mtr |
| Reflection Ratio | 98% |
| Width | 1200mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | STARPACK |
| Width | 1000mm |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Reflection Ratio | 97% |
| Emissivity | 0.03 |
| Bubble Size | 4mm X 10mm |
| Usage/Application | New construction or remodeling |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material | Aluminium |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 10mm |
| Reflectivity | 97% |
| Thermal Resistance Emissivity | 0.05 |
| Width | 1200mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 24 mm |
| Material | Aluminium |
| Size | 50mtr |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | New construction or remodeling |
| Bubble Size | 4mm X 10mm |
| Color | Silver |
| Emissivity | 0.03 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Radiant floor heating systems |
| Bubble Size | 10mm |
| Color | Silver |
| Emissivity | 0.03 |
| Reflection Ratio | 98% |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 25 Mtr |
₹ 6 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 10mm |
| Number Of Layers | 2 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Brand | STARPACK |
| Reflectivity | 97% |
| Thermal Resistance Emissivity | 0.03 |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 10mm |
| Roll Length | 10 mtr |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 25Kg/m3 |
₹ 14 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 14 mm |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 4mm X 10mm |
| Emissivity | 0.03 |
| Packaging Type | Roll |
| Reflection Ratio | 97% |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Reflective | 97% |
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 22 mm |
| Brand | STARPACK |
| Bubble Size | 4mm X 10mm |
| Emissivity | 0.04 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 40 meter |
₹ 10 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | New construction or remodeling |
| Bubble Size | 4mm X 10mm |
| Number Of Layers | 3 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Material | Aluminium |
| Thermal Resistance Emissivity | 0.04 |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India