Pioneers in the industry, we offer 2mm epe foam roll, epe foam rolls, epe packaging foam roll, white packaging epe foam roll, white packaging foam roll and flexible epe foam roll from India.
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | 40 mm and Above |
| Temperature Ranging | -50 to + 70 |
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | HMHD laminated foam for covers wtc. |
| Elongation | MD80 to 100 TD 42 to 70 % |
| Extension Rate | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.05 Volume |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 80% |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| width | 1 mtr |
| Length | 80 mtr |
| Density | 30 Kg/m3 |
| Packaging Type | Roll |
| Material | EPE Foam |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.05 Volume |
| Width | mm |
| Thickness | 12mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20 mtr |
| Density | 20 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.10 Volume |
| Color | White |
| Width | mm |
| Thickness | 15mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 100 mtr |
| Density | 30 Kg/m3 |
| Material | EPE Foam |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 10 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 15 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Usage/ Application | Packaging |
| Packaging Type | Rolls |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Material | EPE |
₹ 0.80 / Piece Get Latest Price
| Material | EPE Foam |
| Thickness | 1 mm |
| Usage | Appliance Packing |
| Bag Type | Pouch |
| Closure Type | Open Top |
| Density | 28 kg m3 |
| Usage/Application | Pouch |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 10 % |
| Thickness | 1 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Width | 20 |
| Length | 5 |
| Feature | Durable, Lightweight & Reusable |
| Color | White |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Roll |
| Brand | EPE Master |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 20mm |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 1- 9 mm |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | Protective |
| Packging Type | Roll |
| Color | White |
| Extension Rate | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | Durable and lightweight |
| Elongation | 90% |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India