Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer epe foam fitting, packaging epe foam roll, foam wrap roll, white supreme protective epe foam sheet, 25 mm epe foam roll and 15 mm packaging epe foam sheet.
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Brand | EPE Master |
| Size | ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Type | Fitment |
| Use for | packing, Parts Packing |
| Color | White, Black, Pink |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Features | fragile or delicate items |
| Usage/Application | Pack Material |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Usage/ Application | Pacakging |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Pattern | Plain |
| Features | Protects Glasses, Dishes & Fragile Items |
₹ 5.9 / Piece Get Latest Price
| Form Type | Custom Shape |
| Design Type | Roll |
| Length | 10- 19 mm |
| Brand | Hitlon |
| Temperature Ranging | -40oC |
| Thickness | 4 mm |
| Color | White |
| Usage/ Application | PROTECTIVE PACKAGING |
| Features | Ideal for delicate items |
| Shelf Life | 3 4 year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 25 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Usage/ Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Features | provide protection |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Plain |
| Form Type | Custom Shape |
| Thickness | 15 mm |
| Temperature Ranging | 40-70 degree c |
| Color | White |
| Features | Durable and lightweight |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Material | EPE Foam |
| Thickness | 2 mm |
| Usage | Appliance Packing |
| Capacity | 1 kg |
| Bag Type | Pouch |
| Closure Type | Open Top |
| Density | 23 kg m3 |
| Usage/Application | Pacakging |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Epe Foam Bag |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 1620 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 200 m |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 5mm |
| Usage/ Application | Packaging |
| Material | EPE |
| Color | White |
| Feature | Durable, Lightweight, Protecting |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | EPE Foam |
| Usage/Application | Mattress |
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Size | 3 x 6 Feet |
| Packaging Type | Foam Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Length | 10- 19 mm |
| Color | White |
| Usage/ Application | Use In Bags ,Use In Marine Boat |
| Design Type | Plain |
| Temperature Ranging | -40+50 |
| Features | EPE Foam is a lightweight, semi-rigid, flexible closed-cell foam |
| Shelf Life | 5-6 year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Piece
₹ 0.35 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kg |
| Size | 200mmx150mm |
| Color | White |
| Material | EPE |
| Usage/Application | commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Thickness | 1mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | protects during storage |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 20.5 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Protective Packaging |
| Material | Rectangle |
| Color | White, Black |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Density | 23 kg/m³ |
| Brand | EPE |
| Thickness | 10 mm |
| Material | EPE Foam |
| Usage/Application | Mattress |
| Sheet Size | mm |
| Application | Packaging |
| Color | White |
| Packaging Type | Sheet |
₹ 504 / Sheet Get Latest Price
| Length | 40 mm and Above |
| Usage/ Application | Packaging |
| Color | White |
| Elongation | MD80 to 100 TD 42 to 70 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Box Capacity | 5 Kg |
| Packaging Type | EPE Foam Fitament |
| Color | Black |
| Brand | STARPACK |
| Sheet Thickness | 7-9 mm |
| Height | 1-10 In |
| Length | 2-4 In |
₹ 1550 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 1- 9 mm |
| Density | 20 kg/m3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 4 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Application | Construction |
| Reflective | 97% |
₹ 1700 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Usage/Application | Packing |
₹ 1480 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | NO |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 1- 9 mm |
| Usage/ Application | industries |
| Design Type | Roll |
| Shelf Life | 5 YEARS |
| Packging Type | 2mm and 8mm epe foam roll Packging Type |
| Compression Set | roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Roll
We are offering EPE Foam Roll to our clients.
₹ 1620 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1620 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 1500 mm |
| Length | 200 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Brand | STARPACK |
| Color | Green |
| Application | Packaging |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White, Black |
| Material | EPE |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Foam Positioners |
| Features | Durable and lightweight |
| Dimension | 90% |
| Product Type | EPE |
| Size | Customized |
| Use | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Usage/ Application | Customized Packaging |
| Design Type | Customized |
| Material | Foam |
| Texture | Plain |
₹ 600 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE |
| Size | 3 mm |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Use For | Packaging |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Customized |
| Material | EPE |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Features | High Durability |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Features | High Durability |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE Foam |
| Size/Dimension | 36x72x85mm |
| Usage/ Application | Pacakging |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Usage/ Application | packaging |
| Features | lightweight, flexible |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | High Durability |
| Material | EPE |
| Color | White |
₹ 1700 / Roll Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | Flexible |
| Size | 1 mm |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packing Type | Fitment |
| Use for | packing, Parts Packing |
| Color | White, Black |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Type | Foam |
| Usage/ Application | Storage Packaging |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Shape | Rectangle,Square |
| Features | Flexible |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STRAPACK |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Size | 3X 6 Feet |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Usage/Application | Pacakaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Cover |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India