Our product range includes a wide range of 25 mm epe white foam sheet, pe foam sheet, hitlon foam fitment, epe foam sheet 4 mm, black 50mm x 6 feet x 4 feet epe foam and foam with holes.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Smooth |
| Form Type | Custom Shape |
| Thickness | 25 mm |
| Temperature Ranging | 40-70 degree c |
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Packaging Type | Sheet |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | EPE Foam |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Sofa |
| Color | White |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Material | Hitlon |
| Business Type | Manufacturer |
₹ 150 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | New construction or remodeling |
| Material | EPE Foam |
| Roll Length | 100 mtr |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Reflection Ratio | 97% |
| Width | 1200mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | Packaging |
| Material | EPE |
| Color | White |
| Feature | provide protection |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | EPE |
| Shape | Rectangle |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Fitment |
| Country of Origin | Made in India |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/ Application | Packaging |
| Color | White |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packing Type | Fitment |
| Use for | packing, Parts Packing |
| Design Type | Customized |
| Color | Black |
| Feature | flexibility |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Shape | Rectangular |
| Design Type | Customized |
| Features | protects during storage |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
| Characteristics | Light in Weight |
₹ 133 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | EPE Foam |
| Size | Single |
| Available Shape | Streat |
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Type | PE Foam Sheet. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
'INSU Shield' is a non-fibrous, fire retardant, closed cell,tri-dimensional chemically cross-linked polyethylene foam. It conforms to ‘class O' for Fire Propagation and ‘Class 1' for Surface Spread of flame . It is an ideal environment friendly material, with a perfect solution for all your Thermal Insulation needs.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brand | EPE |
| Packaging Type | Sheet |
| Features | Light in Weight |
| Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/ Application | Packaging |
| Material | Sheet |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Packaging Type | HDPE |
| Features | high-density |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Packaging Type | Foam Sheet |
| Features | Flexible and elastic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Usage/ Application | packing, Parts Packing |
| Design Type | Customized |
| Packaging Type | EPE |
| Brand | STARPACK |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Brand | EPE |
| Size | 3/6 Inch |
| Packaging Type | Customized |
| Features | provide protection |
| Country of Origin | Made in India |
| Texture | Plain |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Brand | EPE |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Packaging Type | Hitlon Foam |
| Features | Lightweight, tough & durable |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India