Manufacturer of a wide range of products which include insulation roof sheet, epe foam sheet, 5 layer insulation aluminium foil and 4 layer insulation aluminium foil.
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Thickness | 4 mm |
| Brand | STARPACK |
| Reflectivity | 97% |
| Thermal Resistance Emissivity | 0.03 |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Bubble Diameter | 10mm |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Agricultural buildings |
| Thermal Resistance Emissivity | 0.05 |
| Width | 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | 50 DegreeC to 110 DegreeC |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Product Form | Insulation |
| Foil Side | 5 layer |
| Roll Width | m |
| Roll Length | m |
| Reflectivity | 99 % |
| Material | Aluminium Foil |
| Brand | STARPACK |
| Number Of Layers | 5 |
| Emissivity | 0.04 |
| Reflection Ratio | 96% |
| Usage/Application | Pre-engineered buildings |
| Thickness | 4mm |
| Bubble Size | 10mm |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Applications :
• Agricultural buildings
• Livestock confinement
• Post frame/pole barn construction
• Pre-engineered buildings
• Steel buildings
• Metal re-roof applications
• Mini storage
• Radiant floor heating systems
• Under concrete barriers
• New construction or remodeling
₹ 10 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Pre-engineered buildings |
| Bubble Size | 4mm |
| Emissivity | 0.04 |
| Reflection Ratio | 97% |
| Width | 1200mm |
| Brand | STARPACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India