Manufacturer of a wide range of products which include white epe foam roll, white round epe foam roll, white packaging epe foam roll, expanded pe roll, epe foam roll 8mm and starpack white packaging epe foam roll.
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.02 Volume |
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Elongation | 95% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| width | 1 mtr |
| Length | 40 mtr |
| Density | 25 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1900 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 10 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Usage/ Application | wrapping |
| Packaging Type | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.02 Volume |
| Color | White |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 15mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 85% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 40 Kg/m3 |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 1620 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.01 Volume |
| Width | mm |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Packging Type | Roll |
| Elongation | 90% |
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 mtr |
| Density | 25 Kg/m3 |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 10mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 80% |
| Material | LDPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 25 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
| Sheet Length | 100 mtr |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Usage/ Application | Pacakging |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Features | lightweight and durable |
₹ 1700 / Roll Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | Packaging Roll |
| Features | High Durability |
| Material | EPE |
| Size | Customized |
₹ 1700 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Texture | Smooth Texture |
| Material | Foam |
| Characteristics | Light in Weight |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | STARPACK |
| Water Absorption | 0.01 Volume |
| Color | White |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 80% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 25 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 20 Kg/m3 |
| Packaging Type | Roll |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India