Leading Manufacturer of waterproof epe foam roll, customized epe foam fitment, epe foam customized fitments, epe foam custom made fitment, epe foam fitment and epe foam customized from Rajkot.
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | Roll |
| Material | EPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 8 mm |
| Property | Waterproof |
| Elongation | 80% |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 30 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Box Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | electronic item |
| Packaging Type | Customize |
| Shape | Rectangle |
| Color | white |
| Property | Waterproof |
| Brand | Starpack |
| Sheet Thickness | 7-9 mm |
| Height | 11-20 In |
| Length | 11-20 In |
| Width | 11-20 In |
| Box Weight | 1-2 Kg |
| Storing Material | Non-Edible |
| Pattern | Plain |
| Printing | Offset |
| Design Type | Customized |
| Built Type | as per the requirement |
| Density Kg Per Cube M | 5kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Box Capacity | 5 Kg |
| Usage/Application | Epe Foam |
| Packaging Type | Customize |
| Shape | Rectangle |
| Color | black and white |
| Property | Waterproof |
| Brand | Starpack |
| Sheet Thickness | 4-6 mm |
| Height | 11-20 In |
| Length | 1-10 In |
| Width | 1-10 In |
| Box Weight | 0-1 Kg |
| Pattern | Plain |
| Printing | Offset |
| Design Type | Customized |
| Density Kg Per Cube M | 4 kg |
| Country of Origin | Made in India |
EPE (Expanded Polyethylene) foam fitments are commonly used for packaging and protecting delicate or fragile items. These fitments are designed to provide cushioning and shock absorption. Here are some specifications and a suggested hashtag for social media:
EPE Foam Fitment Specifications:
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Kg |
| Box Capacity | 5 Kg |
| Usage/Application | Fitment |
| Packaging Type | plain |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Property | Waterproof |
| Brand | Starpack |
| Sheet Thickness | 10-12 mm |
| Height | 1-10 In |
| Length | 11-20 In |
| Width | 11-20 In |
| Box Weight | 1-2 Kg |
| Storing Material | Edible |
| Pattern | Plain |
| Printing | Offset |
| Design Type | Customized |
| Built Type | EPE Foam |
| Density Kg Per Cube M | 5 kg |
| Elongation | Max. 200% |
| Hardness | never |
| Type | epe foam |
| Features | the stored item remains protected. |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| fitment | 10 |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Kg |
| Box Capacity | 5 Kg |
| Property | Waterproof |
| Brand | STARPACK |
| Sheet Thickness | 25 mm |
| Length | 21-30 In |
| Width | 11-20 In |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Fitment |
| Brand | EPE |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | ft |
| Packaging Type | EPE |
| Color | White |
| Customized | Yes |
| Features | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | provide protection |
₹ 4.6 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE Foam |
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Density Kg Per Cube M | 25 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packing |
| Material | Foam |
| Design Type | Customized |
| Brand | STARPACK |
| Feature | Durable and lightweight |
| Packaging Type | Customizing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Feature | provide protection |
| Usage/ Application | packing, Parts Packing |
| Material | EPE |
| Design Type | Customized |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | product or item it's protecting |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Property | Light Weight |
| Brand | STARPACK |
| Design Type | Customized |
| Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Business Type | Manufacturer, Supplier |
₹ 23 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | EPE |
| Shape | Customized |
| Color | White, Black |
| Usage/Application | Fitments |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | packing, Parts Packing |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Property | Waterproof |
| Brand | STARPACK |
| Shape | Rectangular |
| Density Kg Per Cube M | 45 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 20mm |
| Buoyancy (Fresh Water) | 915 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features :
Applications :
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 90% |
| Material | Polyurethane Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Waterproof |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Toys, Sport items, Footwear, Wall padding |
| Features | Flexible |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | EPE Sheet |
| Size | Depend on size |
₹ 20 / Pice Get Latest Price
| Thickness | 20mm |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 35 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Pice
Features :
Applications :
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India