Pioneers in the industry, we offer epe foam roll sheets hilton, packaging epe foam roll, armour sheet and roll, white foam for banana packaging, starpack epe foam rolls and colored epe foam roll from India.
₹ 1496 / Piece Get Latest Price
| Form | Sheet |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Material | EPE Foam |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Size | Single |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Foam Mattress |
| Shape | Rectangular |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.01 Volume |
| Brand | STARPACK |
| Width | mm |
| Length | m |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 80% |
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 25 Kg/m3 |
| Packaging Type | Roll |
₹ 1620 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 10 % |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1200 mm |
| Length | 100 m |
| Packaging Type | Sheet And Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/ Application | Packaging |
| Color | White, Black |
| Material | EPE |
₹ 5.5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| Usage/ Application | clusters of bananas |
| Shape | Sheet |
| Features | Export packaging |
| Breakage Strength | Tough and Durable |
| Elongation | at break |
| Extension Rate | As per market |
| Country of Origin | Made in India |
Thickness availible - 1mm To 100mm
Gst -18% & Freight will be charged extra..
₹ 1900 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Packaging Type | Rolls |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACk |
| Material | Roll |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Usage/ Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Features | High Durability |
| Material | EPE |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packing Sheet |
| Features | High Durability |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Material | EPE |
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Packaging Type | Supreme Polyethylene Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Brand | EPE |
| Thickness | mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | packaging |
| Packaging | Roll |
₹ 1900 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 25 mm |
| Width | 1200 mm |
| Length | 200 m |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACk |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Brand | STARPACK |
| Color | White |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE |
| Density Kg Per Cube M | 35 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Buoyancy (Fresh Water) | 920 Kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features :
Applications :
₹ 520 / Roll Get Latest Price
| Sheet Width | 1 meter |
| Bubble Size (mm) | 10 mm |
| Brand | STARPACK |
| Sheet Length (m/roll) | 50 meter |
| Sheet Thickness (mm) | 3 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Roll
We are one of the leading manufacturer and supplier of Packaging Air Bubble Sheet. Lightweight Air Bubble Film for all packaging and cushioning requirements… it is a flexible packaging and cushioning material made of polymeric film comprising of small air pockets. The symmetrical air bubble pattern ensures excellent cushioning & provides protection against transit damage. it offers most cost effective protection for all your basic packaging needs. it is manufactured using the right proportion of special polymers to provide assured protection to the product throughout its life span. it is also available in fabricated pouches, cut pieces and small rolls.
We are also manufacturing different customized quality as per customers requirements like Anti-static,Volatile Corrosion Inhibitor called as VCI, Different Colored.
Features:
Applications:
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Foam Packaging |
| Features | Durable and lightweight |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 1600 / Roll Get Latest Price
| Usage/ Application | Packaging |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Colour | White |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Plain |
| Form Type | Custom Shape |
| Brand | Hitlon |
| Thickness | 2 mm |
| Temperature Ranging | 50 degree c |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India