Providing you the best range of epe foam fitment box, grey epe foam fitment box, white epe foam fitment box and epe foam fitments box with effective & timely delivery.
₹ 49 / Piece Get Latest Price
| Inner Size | 100 x 100 x 50 mm |
| Foam Density | 20 kg/m3 |
| Wall Thickness | 15 mm |
| Lid Type | Without Lid |
| Usage | Industrial Parts |
| Capacity | 1 Kg |
| Usage/Application | foam box |
| Packaging Type | EPE |
| Color | Black |
| Box Shape | Rectangle |
| Shape | Square |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packing Type | Fitment |
| Color | White, Black, Grey |
| Material | Foam |
| Texture | Smooth Texture |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | EPE Foam |
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 inch |
| Brand | STARPACK |
| Usage/Application | Packaging |
| Elongation | 90% |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Brand | STARPACK |
| Density Kg Per Cube M | 25 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Buoyancy (Fresh Water) | 920 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
Features :
Applications :
₹ 2.45 / Piece Get Latest Price
| Brand | STARPACK |
| Design Type | Corner |
| Color | White |
| Size | ft |
| Length | m |
| Width | mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Property | Waterproof |
| Packaging Type | Carton |
| Material | EPE Foam |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 25 mm |
| Density Kg Per Cube M | 35 Kg/m3 |
| Elongation | 80% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India