Providing you the best range of white epe foam buffers, white epe foam buffer, epe foam buffer packaging and epe foam buffer with effective & timely delivery.
₹ 27 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | inch |
| Buffer Type | Fitment |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 20mm |
| Adhesive Backing | No Adhesive |
| Color | White |
| Material | EPE |
| Features | Shockproof |
| Usage/Application | Fitment |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | inch |
| Buffer Type | Fitment |
| Thickness | 40mm |
| Adhesive Backing | No Adhesive |
| Color | White |
| Material | Fitment |
| Packaging Type | Foam |
| Type | Design |
| Usage/Application | protective packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STRAPACk |
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | inch |
| Thickness | 10mm |
| Adhesive Backing | No Adhesive |
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Elongation | 90% |
| Usage/Application | Fitment |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 30 Kg/m3 |
| Feature | Moisture Proof |
| Buoyancy (Fresh Water) | 915 Kg/m3 |
| Water Vapour Transmission | 20 Gm/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | inch |
| Buffer Type | Fitment |
| Thickness | 15mm |
| Adhesive Backing | No Adhesive |
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Elongation | 80% |
| Usage/Application | Fitment |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Density | 30kg/m3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India