Our range of products include 12mm epe foam sheet, white epe sheet, white expanded polyethylene foam sheet, 12mm epe foam sheet., 12 mm epe white heatlon foam sheet and starpack white epe packaging foam roll, thickness: 12mm.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Form Type | Custom Shape |
| Thickness | 12 mm |
| Temperature Ranging | 40-70 degree c |
| Color | White |
| Usage/ Application | Packing |
| Features | Durable and lightweight |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
| Packaging Type | EPE Sheet |
| Material | EPE |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Plain |
| Form Type | Custom Shape |
| Thickness | 12 mm |
| Temperature Ranging | 40-70 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Plain |
| Form Type | Custom Shape |
| Brand | Hitlon |
| Thickness | 12 mm |
| Temperature Ranging | 40-70 degree c |
| Use For | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Form Type | Custom Shape |
| Design Type | Rectangular |
| Length | 10- 19 mm |
| Brand | Hitlon |
| Temperature Ranging | -58 Degree-158 DegreeF |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/ Application | EPE foam sheets |
| Shelf Life | 5 YEARS. |
| Features | Depron Sheets |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Form Type | Custom Shape |
| Thickness | 12 mm |
| Temperature Ranging | -20 - 60 degree c |
| Color | White |
| Usage/ Application | Packing |
| Features | Protective |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Hitlon |
| Water Absorption | Yes |
| Thickness | 12 mm |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Multi Layer Width |
| Length | 5 meters |
| Color | White |
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Form | Custom Cut |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 12 mm |
| Width | mm |
| Length | m |
| Packaging Type | Foam Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | STARPACK |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Form | Sheet |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Thickness | 12 mm |
| Length | m |
| Brand | STARPACK |
| Width | 1220mm |
| Density | 20 kg/m3 |
| Temperature Range | -50 DegreeC to 110 DegreeC |
| Reflection Ratio | 97% |
| Emissivity | 0.03 |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the leading manufacturer and supplier of 12 mm EPE Foam.
Features:
Applications:
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Form Type | Sheet |
| Design Type | Sheets |
| Length | 10- 19 mm |
| Brand | Hitlon |
| Temperature Ranging | 40 to 70 degrees |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/ Application | MATTRESS MAKING |
| Color | White |
| Shelf Life | 12 Months |
| Features | Shelf Life. Very Long Shelf Life. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Yogesh Janiyani (Managing Director)
Starpack Overseas Private Limited
Shantidham, Plot No 12 A, Survey No 166, Shapar Veraval, Kotdasangani
Rajkot - 360024, Gujarat, India